Natečaji in razpisi za dijake

V današnjem času, ko ni mej in je migracija nekaj vsakdanjega, v večini držav, tudi pri nas najdemo kulturno in rasno pestrost skupnosti v kateri živimo. Tudi v šoli. Strah pred drugačnimi je povezan predvsem z neznanjem in nepoznavanjem teh kultur. Prav zato smo se odločili, da tokratno temo posvetimo drugačnosti in njenemu spoznavanju skozi objektiv. Ujemite Vaš delček multikulturnosti in nam jo predstavite.

Natečaj je podlaga za izbor udeležencev državnega tekmovanja iz digitalne fotografije, ki bo 28. marca 2015 in naprej za sodelovanje na mednarodnem tekmovanju znanstvene fotografije, ki ga organizira Milset (Mouvement International pour le Loisir Scientifique et Technique), katere članica je tudi ZOTKS.

Vsebina natečaja

Postavljeni ste pred izziv, ujeti delček raznolikosti, s katero se v vse bolj globalni invečkulturni družbi neprestano srečujemo. Sobivanje kulturno, versko, jezikovno ali svetovnonazorsko različnih ljudi nas bogati, čeprav ni vedno enostavno.

Prijava

Na natečaj se lahko prijavijo učenci in dijaki. Omejitve števila prijav na šolo ni. Prijavnica bo dosegljiva na spletni strani www.zotks.si od 10. januarja 2015 dalje.

Izdelki

Obseg:

Skupaj največ 8 fotografij in sicer:

- 4 do 8 posnetkov na temo "MULTIKULTURALNOST"

Format:

- vse fotografije morajo biti v zapisu JPG, lahko Č/B ali pa barvne

Velikost datoteke: največ 1 MB

Poimenovanje datotek: priimek_ime_ ##.jpg

## je številka slike (primer: Novak_Janez_01)

Način oddaje: vsi prijavljeni bodo po 14. februarju prejeli na svoj elektronski naslov natančna navodila o lokaciji in načinu oddaje fotografij

NEKAJ NASVETOV

1. Bodite sproščeni in se poskušajte izogniti (ni pa nujno) poziranim in insceniranim fotografijam.

2. Pazite na osvetlitev (od kod prihaja; koliko izvorov svetlobe; ali je naravna ali umetna ali oboje...)

3. Pazite na ekspozicijski čas ("regulator gibanja")

4. Pazite na zaslonko (regulira območje oz. polje ostrine; še posebno je učinek opazen v makro območju!)

5. Dovoljena - ne pa tudi nujna - je raba vseh fotografskih sredstev (sita oz. filtri, makro objektivi, predleče ...; računalniška obdelava fotografij)

6. Osredotočite se na dogajanje in sporočilo, ki ga želite prikazati.

7. Ne pozabite na okolje, če je vizualno privlačno.

8. Pri izbiri kolekcije pazite, da bo pomensko in vizualno zaokrožena, ter da kaže vaš odnos do življena.

Rok prijave in oddaje izdelkov

Prijava za natečaj bo odprta do 14. februarja 2015. Izdelke bo potrebno oddati do 2. marca 2015.

Nagrade

Poleg uvrstitve na državno tekmovanje in nato na mednarodno tekmovanje bomo v vsaki skupini (osnovna šola in srednja šola) nagradili prve tri fotografe in pripravili razstavo prispelih izdelkov.