fbpx

Novice

Mednarodni mesec šolskih knjižnic, ki ga obeležujemo oktobra, je letos krasil slogan Branje za globalni mir in življenje v harmoniji.

Na GFML smo praznovali z zavzetimi in ustvarjalnimi dijaki 1. u, ki hočejo sebi in drugim širiti umetniška obzorja. Skupaj s šolsko knjižničarko, Veroniko Prijol, so pripravili zanimivo igro z naslovom Aperto de vivet. V igro so vključili nekatere junake iz svetovne literarne zakladnice: Rdečo kapico, Piko Nogavičko, Marry Poppins, Romea in Julijo, Drakulo, Malega princa … Scenarij sta napisala dijaka Miha Horvat in Viktorija Dohmen. Predstava je nagovorila mlade, da naj pogumno odprejo vrata v življenje, v samostojno in suvereno pisanje lastne življenjske zgodbe. S pomočjo branja kakovostnih literarnih del vse to lažje dosežemo in tudi bolje razumemo pomen plemenitih dejanj, ljubezni in njeno metaforiko.

 

 


Likovno nadarjeni dijakinji Nika Jurkovič (3. u) in Rina Gomboc (2. c) pa sta Mednarodni mesec šolskih knjižnic praznovali skozi svoj likovni izraz. Letošnji slogan Branje za globalni mir in življenje v harmoniji ju je nadvse navdihnil in izdelali sta zanimivi sliki. Nika Jurkovič svojo sliko takole predstavi: »Mir, svoboda, enakost, sprava, resnica, razum, ljubezen – to je le delček mozaika vrednot h katerim stremimo vsi ljudje. Nekaterim se zdijo precej samoumevne, vendar to še zdaleč niso. Ali res živimo v polnosti teh vrednot? Ali živimo samo v idealni navideznosti le teh? Slika nam predstavlja vodoravno kompozicijo. Le to sem predrugačila, saj je ideja bila izvzeta iz Michelangelove freske Stvarjenje Adama. Centriran logotip na sredini predstavlja Mednarodni mesec šolskih knjižnic, ki poteka oktobra. Letošnji slogan se je glasil: Branje za globalni mir in življenje v harmoniji. Zato sem se odločila izpostaviti človeške vrednote, tako pozitivne kot negativne. Slika nas s tem nagovarja k razmisleku, kakšne vrednote v resnici živimo? Po katerih se zgledujemo? Zakaj so nam pomembne?«

 

slika Nika Jurkovič

Avtorica slike: Nika Jurkovič, 3. u


»Skozi umetnost fotografije pa sem želela prikazati letošnji slogan s sporočilom globalni mir in življenje v harmoniji, ki ju lahko dosežemo z branjem. Fotografije nam tako nazorno predstavijo idejo o združevanju, medsebojni pomoči in povezanosti skozi knjigo.«

Pri fotografijah sta poleg Nike sodelovala še sošolka Hana Požgan Fišinger in sošolec Benjamin Kerčmar.

 

slika fotografija1 Nika Jurkovič  slika fotografija2 Nika Jurkovič  slika fotografija3 Nika Jurkovič  slika fotografija4 Nika Jurkovič

Avtorji izdelkov: Nika Jurkovič, Hana Požgan Fišinger in Benjamin Kerčmar, dijaki 3. u


Rina Gomboc ravno tako s svojo sliko ponazori pomen branja za mir na svetu in medsebojno povezanost ter harmonijo med ljudmi. Svojo sliko takole predstavi:
»Odločila sem se, da letos oblikujem nekaj preprostega. Nekaj, kar bolj spominja na logotip in ima kratko ter jedrnato sporočilo. Tako sem se odločila za odprto knjigo, mednarodni znak za mir in povezano prebivalstvo, saj se po mojem mnenju vse našteto med seboj močno prepleta. Brez knjig ne bi vedeli kako so živeli nekoč, kako so razmišljali in kaj jim je predstavljalo harmonijo. Knjige nas močno povezujejo s preteklostjo, med seboj in navsezadnje tudi z zunanjim svetom. Menim, da knjige in povezanost predstavljajo harmonijo in mir. Kaj pa vam?«

 

 slika Rina Gomboc

Avtorica: Rina Gomboc, 2. c


Likovne in fotografske izdelke omenjenih dijakov smo lahko občudovali na oglasni deski pred šolsko knjižnico in na šolskih monitorjih.

 

foto gfm media

Zadnje novice

VEČ NOVIC PRIDRŽITE "SHIFT" ZA VSE PRIKAŽI VSE

Aktualne video vsebine

Nove fotografije

Avdio vsebine