Z dijaki 2. letnika ITS raziskovanje smo v okviru pouka razvijali prleške vrednote. Pripravljali smo prleško gibanico na tradicionalni način – v okroglih lončenih pekačih. Večina naših dijakov prihaja iz levega brega reke Mure, zato jim je prleška gibanica neznanka. Veliko bolj jim je poznana prekmurska gibanica. Prleška gibanica je tradicionalna prleška jed, ki se pripravlja v okroglih lončenih pekačih. Glavni sestavini, ki se ponovita sedemkrat, sta skuta in kisla smetana na tanki plasti vlečenega testa. Lahko je sladkana ali pa tudi ne. Vsebuje pa tudi jajca. Tako smo vam zaupali približen recept, za natančno izvedbo pa bo potrebno na našo gimnazijo, saj so se naše dijakinje na tekmovanju Prleška gibanica 2022 odlično odrezale. Po celotedenski vaji doma, so dijakinje pripravile prleško gibanico za tekmovanje. Po besedah mag. Tjaše Kos je bilo tekmovanje letos v več pogledih izjemno. Prvič letos so namreč na državnem ocenjevanju prleških gibanic sodelovale tudi osnovne in srednje šole v svojih kategorijah. Sodelovalo je kar 6 osnovnih in 6 srednjih šol in skupaj so na ocenjevanje prinesli 15 prleških gibanic. Pod budnim očesom in okusom ocenjevalcev, ki so bili Tomaž Vozelj (Društvo kuharjev in slaščičarjev Slovenije), Elvira Štumpf (Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci) in Jožef Horvat (Zdravilišče Radenci), so naše dijakinje osvojile 1. in 3. mesto. Tekmovale so v abecednem vrstnem redu: Ema Bakan, Lia Bauer, Zara Bertalanič, Luna in Lena Kočar, Julija Kronvogel, Petra Ouček, Lara Pučko, Lara Širovnik, Saša Štajner in Eva Vučko. Vendar pa niso vadili, tekmovali in razvijali prleške vrednote samo dijaki, ampak tudi naši učitelji, ki bodo za pripravljeno prleško gibanico prejeli tudi certifikat Tradicionalna prleška gibanica. Certifikat je veljaven leto dni, zato bo potrebno drugo leto vajo ponoviti.

“Mislim, da smo odlično razvili prleške vrednote med dijaki in zaposlenimi na GFML ter se nam v prihodnosti za pogostitve na šoli ne bo potrebno več bati. Želim si, da bi dogodek »Razvijanje prleških vrednot« na naši gimnaziji postal tradicionalen in ne samo v letu 2022, ki je leto prleških vrednot in vinske kulture,” je dejala mentorica projekta, mag. Nina Žuman.