26. decembra 1990 so bili razglašeni rezultati plebiscita, na katerem smo se Slovenci pred 30 leti skoraj soglasno odločili za samostojno državo Slovenijo. Volja slovenskega naroda je bila udejanjena že čez pol leta, 25. junija 1991. Najverjetneje pred 30 leti nihče ni predvideval, da se bo enkrat v prihodnosti pouk iz šolskih učilnic preselil v virtualni svet. Ne samo pouk, temveč tudi proslave in številne druge dejavnosti so dobile obliko dela na daljavo. Na GFML koledarsko leto tradicionalno zaključimo s šolsko proslavo, na kateri obeležimo državni praznik dan samostojnosti in enotnosti ter se poslovimo od iztekajočega leta. Letošnji osrednji gost je bil predsednik prve demokratične vlade Lojze Peterle, ki je pred tremi desetletji izpeljala osamosvojitveni proces. V pogovoru prek videokonference se je spominjal tedanjega časa, predstavil pogled na prehojeno pot slovenskega naroda do današnjih dni in nagovoril dijake kot bodoče odločevalce o usodi naroda. V kulturnem programu je sodeloval znan prleški kantavtor Tadej Vesenjak, dijaki umetniške gimnazije z gledališkim performansom in dijakinja Evelina Čurič, ki je zapela slovensko himno in Domiceljevo skladbo Slovenskega naroda sin. Dijake in zaposlene je nagovoril ravnatelj Zvonko Kustec, ki je povzel dogajanje v letu 2020 in zaželel voščila za prihajajoče leto. Celotno prireditev je povezovala dijakinja Ela Černila. Proslava je bila v živo predvajana na šolski spletni strani prek kanala YouTube in je za gledalce dostopna v multimedijskem centru.

video gfm media