»Vsak človek je zase svet, čuden, svetal in lep kot zvezda na nebu ...
Vsak tiho zori,
počasi in z leti, a kamor že greš, vse poti je treba na novo začeti.«
(T. Pavček: Vsak človek)

Šolska svetovalna služba je namenjena vsem dijakom, njihovim staršem in delavcem šole. V njej poskušam svoje delo opravljati s posluhom do vseh, ki vstopijo v mojo pisarno. V sodelovanju s sodelavci si prizadevam ustvarjati najboljše možne pogoje za življenje vseh na šoli.

Dijake in starše informiram glede vpisa na našo šolo ter jim pomagam ob iskanju ustrezne poklicne poti in ob zagatah pri učenju. Prav tako sem jim na voljo ob učnih, vedenjskih, osebnih in drugih težavah, ki so del odraščanja. S pogovorom, posvetovanjem in umerjanjem na zunanje vire pomoči skupaj z dijaki iščemo pravo pot za vsakega.

Med pomembne naloge svetovalne službe na šoli med drugim štejejo:

•          vpis in informiranje novincev v šolo,
  •          oblikovanje in normaliziranje razredov,
  •           organizacija socializacijskih dni za dijake prvega letnika,
  •          soorganiziranje tutorstva na šoli,
  •          sodelovanje pri razrednih urah na različne teme,
  •          organiziranje predavanj za dijake in starše,
  •          spodbujanje organiziranega dela z nadarjenimi dijaki,
  •          spremljanje dijakov s posebnimi potrebami,
  •          skupaj z razredniki izvajanje roditeljskih sestankov,
  •          sodelovanje v inovativnih šolskih in mednarodnih projektih,
  •          svetovanje dijakom glede nadaljnjega šolanja,
  •          idr.

Koristne povezave

Vpis v srednjo šolo

Vpis na fakultete

Štipendije

Zoisove štipendije

Svetovanje ob osebnih težavah in vprašanjih

Brezplačna aplikacija eVŠ s podatki o visokem šolstvu v Sloveniji

Aplikacijo za mobilne telefone in tablice si lahko dijaki brezplačno naložite v trgovinah (v iskalnik vtipkajte eVŠ):
– “App store
– “Google play

Uporabniku mobilna aplikacija eVŠ omogoča:

• "Možnost za iskanje in filtriranje informacij, na primer visokošolskih zavodov glede na regijo, področje študija, stopnjo študija itd
  • V rubriki Pomembni datumi si uporabnik lahko vklopi funkcijo „Opomni me“, ki ga bo sproti opozarjala na prihajajoče pomembne datume (na primer čez koliko dni se začne 1., 2. ali 3. prijavni rok, kdaj se začne rok za oddajo prošnje za študentski dom itd.).
  • V rubriki Kaj je dobro vedeti bodo uporabnikom na voljo predvsem informacije splošnega značaja: -Imam urejeno zdravstveno zavarovanje, kaj obsega? -Imam pravico do subvencioniranega prevoza in kje jo dobim? -Lahko zaprosim za štipendijo in kakšne štipendije sploh poznamo? -Imam pravico do subvencioniranega bivanja, kje in kdaj oddam prošnjo.
  • V rubriki Kako se prijavim za vpis? bo uporabnik dobil navodila, kako oddati prijavo za vpis preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ
    Hkrati bo dobil tudi informacijo, kdaj in kam mora oddati prijavo, če je ni oddal s kvalificiranim digitalnim potrdilom, kam mora poslati morebitne priloge, kako si namesti digitalno potrdilo, kdo se lahko prijavi na 1., 2. in 3. prijavni rok, kako si določi dosedanjo stopnjo izobrazbe in podobno."

Vir: http://www.mizs.gov.si/fileadmin/mizs.gov.si/pageuploads/Visoko_solstvo/eVS/Obvestila/mobileVS_info_okt2014.pdf

Svetovalna delavka

Liljana Fajdiga
prof. nemščine in pedagogike, svetovalna delavka