Tema letošnje gledališke šole na GFML so bile lutke. Pod strokovnim vodstvom samostojnega kulturnega delavca Matevža Gregoriča se je 9 dijakov od meseca oktobra naprej spoznavalo z umetnostjo lutkovne igre. Skozi pedagoški proces so obdelali naslednje sklope: dramaturška obdelava, režijska knjiga, priprava materiala, izdelava lutk in scene, animacijske vaje. Končni produkt celoletnega dela je uprizoritve lutkovne predstave Epizoda II: Upor. Tekst in scenarij je avtorsko delo člana skupine Gašperja Lovreca in mentorja Matevža Gregoriča, medtem ko so lutke izdelali člani skupine na čelu z Martino Korošec. Vsebinsko ustvarjalci posegajo v svet vampirjev, volkodlakov, zombijev in navadnih ljudi. Poleg zgodovinskega razvoja je prikazano aktualno stanje, kakor napoved prihodnosti. Z lutkovno predstavo so se člani skupine pod imenom Lutkovni studio Lizači parketa udeležili območnega in regijskega srečanja. Na obeh srečanjih so s svojo umetniško ustvarjalnostjo in izvirnostjo prepričali strokovne spremljevalce srečanj ter se uvrstili na zaključno prireditev mladinskih ustvarjalnih skupin Vizije 2016, ki ga vsako leto v Novi Gorici organizira Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Poleg lutkovnih predstav so se na srečanju predstavile gledališke skupine, rock skupine, izvedene so bile tudi Fotovizije. Strokovna žirija, ki so jo sestavljali Andrej Karoli, Lara Jankovič in Anže Virant, je predstavo ljutomerskih gimnazijcev ocenila zelo pozitivno in skupini podelilo priznanje Vizionar leta za lutkovnost. Nagrada pomeni tako za člane gledališke šole kakor samo šolo veliko priznanje. Večina članov skupine se je sploh prvič srečalo z lutkovnim ustvarjanjem. To pa ni edino priznanje, ki ga je skupina dosegla s to predstavo. Selektorji so predstavo uvrstili tudi na državno srečanje lutkovnih skupin, ki bo med 7. in 9. junijem v Medvodah. Predstava je napovedana kot primer dobre prakse, uvajanje lutkovne igre med mladinskimi skupinami.

vizionar