Tudi v letošnjem šolskem letu smo GFML-jevci pridno raziskovali. Kar nekaj mesecev smo zbirali podatke, brskali po virih, delali v laboratorijih, opravljali meritve in na koncu analizirali dobljene rezultate ter pisali naloge. Tik preden se je začela karantena, smo naloge poslali na tekmovanje mladih raziskovalcev, ki ga organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije.
Prva stopnja tekmovanja je regijsko tekmovanje, ki ga organizira Regijski center ZOTK v Murski Soboti. Načrtovali so, da bomo svoje delo pred komisijo zagovarjali 23. marca, vendar nam je koronavirus to preprečil in tako smo zagovore opravili preko videokonferenc po posameznih področjih med 19. in 30. majem 2020. Na tekmovanje je letos 25 dijakov s svojimi mentorji prijavilo 18 raziskovalnih nalog. Raziskovali in tekmovali smo na področjih psihologije, geografije, sociologije, ekologije, kemije, fizike in astronomije, tehnike in tehnologije, interdisciplinarnem in drugih podorčjih.
Prejeli smo 9 zlatih priznanj, 6 srebrnih priznanj in 3 bronasta priznanja. 12 nalog se je uvrstilo na državno tekmovanje, za katerega upamo, da bo izpeljano še v letošnjem šolskem letu. Natančnejše rezultate in vpoged v to, kaj vse smo raziskovali, lahko najdete v nadaljevanju, predstavitve nalog pa boste kmalu lahko brali v naši publikaciji Raziskovalni reflektor, ki jo že pripravljamo.

Zlata priznanja
- Ocena kakovosti potoka Kostanjevica, Nuša Jurkovič (Mentorici: dr. Marija Meznarič, Tatjana Gregorc)
- Komunikacija v družini, Minea Rudolf (Mentorica: Jasna Vogrinec)
- Cepljenje - pravica ali izbira? Brina Godec (Mentor: mag. Jernej Jakelj)
- Ulična in dokumentarna fotografija - prezrti umetnosti, Špela Jambriško (Mentor: mag. Jernej Jakelj)
- Oralno dovajanje inzulina – mit ali upanje za diabetike? Brina Godec, Timotej Pukšič (Mentorice: Mateja Godec, dr. Gabrijela Horvat, dr. Milica Pantić)
- Analiza težkih kovin v kupljeni zemlji, Lana Kocuvan in Melanie Tavčar (Mentorici: Mateja Godec, dr. Barbara Petovar)
- Pridobivanje ekstraktov čilija in blaženje pekočega občutka, Aleks Rautar in Klemen Novak (Mentorici: Mateja Godec, dr. Darija Cör)
- Magnetni nanodelci na osnovi lizina kot potencialni dostavni sistem amoksicilina, Goran Jocić (Mentorici: Mateja Godec, dr. Olivija Plohl)
- Določanje lastnosti zvezd s spektroskopijo, Ines Gabor in Veronika Poštrak (Mentorja: dr. Simon Ülen, Rok Vogrinčič)

Srebrna priznanja
- Vsebnost polifenolov v napitku kombuče in nihanje teh vrednosti ob različnih postopkih fermentacije, Eva Pešti in Lan Patrik Pal (Mentorica: mag. Nina Žuman)
- Romi - marginalci v družbi? Živa Buzeti (Mentor: mag. Jernej Jakelj)
- Pomen kazni in nagrade pri vzgoji otrok, Breda Gašparič (Mentorica: Jasna Vogrinec)
- Raziskava hitop terapije na telo izvajalca terapije, Hana Čahuk (Mentor: dr. Simon Ülen)
- Nekaj skrivnosti nekaterih zdravilnih rastlin, Lejla Denša in Mia Hozjan (Mentorici: Mateja Godec, dr. Darija Cör)
- Opazovanje eksoplaneta s tranzitno metodo, Jurij Šumak (Mentorja: dr. Simon Ülen, Rok Vogrinčič)

Bronasta priznanja
- Smrt in minljivost - še vedno družbeni tabu? Nik Slavic (Mentor: mag. Jernej Jakelj)
- Tehnologija pridelave in prehranska vrednost mlade listnante zelenjave, gojene na plavajočem sistemu, Daša Žuman in Ajda Ivezič (Mentorice: mag. Nina Žuman, Vesna Vrhovski in
dr. Nina Kacjan Maršić)
- Vpliv gline na naše zdravje in počutje, Maruša Hajdinjak (Mentorici: mag. Nina Žuman, Tanja Trajbarič Lopert)

Iskreno čestitamo vsem raziskovalcem in mentorjem!