V okviru šole vsako leto organiziramo šolsko tekmovanje v znanju o sladkorni bolezni za vzgojiteljski in gimnazijski program. Letos je to bilo že 21. tekmovanje, ki je potekalo v petek, 11. 10. 2019. Tekmovanje se je odvijalo podobno kot vsako leto po Pravilniku o tekmovanju v znanju o sladkorni bolezni, ki ga je potrdil Zavod za šolstvo RS (glej: www.diabetes-zveza.si).

Sladkorna bolezen ali diabetes mellitus je kronično stanje, pri katerem celice trebušne slinavke (pankreasa) ne proizvajajo dovolj inzulina oziroma pri katerem telo proizvedenega inzulina ne more učinkovito porabiti. To glukozi, ki jo dobimo iz hrane, oteži prehod v celice, zato te ne morejo normalno delovati. Motena je tudi presnova ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob.

Namen tekmovanja je:

• širjenje in poglabljanje znanja o diabetesu in o življenjskem slogu, ki preprečuje pojave diabetesa,
  • primerjanje znanja med učenci,
  • popularizacija znanja,
  • motivacija za nadaljnje poglabljanje znanja,
  • spodbujanje druženja mladih iz različnih šol in okolij.

Bronasto priznanje je dobil tekmovalec, ki je dosegel na šolskem tekmovanju 31 točk ali več, teh je bilo letos 41.

Državno tekmovanje je potekalo v soboto, 16. 11. 2019, na Srednji zdravstveni šoli Murska Sobota. Dijaki so bili na državnem tekmovanju uspešni, dosegli so 1 zlato in 4 srebrna priznanja, žal je nekaterim dijakom manjkala le točka do višjega priznanja: Dijaki/-nje, ki so se uvrstili na državno tekmovanja in njihovi rezultati so naslednji:

• Pešti Eva, 3. c (37 točk) – zlato priznanje
  • Vodička Tilen, 3. c (36 točk) – srebrno priznanje
  • Pukšič Timotej, 3. b (35 točk) – srebrno priznanje
  • Maučec Ana, 4. d (36 točk) – srebrno priznanje
  • Žižek Rene, 1. b (36 točk) – srebrno priznanje
  • Gjerek Jakob, 1. d (31 točk)

Naš cilj je bil doseči, da bomo pozorni na znake bolezni pri naših dijakih oz. sošolcih, da lahko nanjo opozorimo starše in tako prispevamo k hitremu zdravljenju v začetku bolezni. Prav tako pa ozaveščamo dijake, da je zdrav življenjski slog tisti ukrep, ki najbolj vpliva na preprečevanje sladkorne bolezni. Cilj smo uspešno dosegli.