Evropska unija si z različnimi ukrepi že vrsto let prizadeva spodbujati preprečevanje nastajanja odpadkov. Ena najbolj uglednih in prepoznavnih ozaveščevalnih akcij na tem področju je Evropski teden zmanjševanja odpadkov (ETZO), ki jo od leta 2009 organizira Evropska komisija s podporo programa LIFE+. Letošnja tematika ETZO 2018 je »Preprečevanje nastajanja nevarnih odpadkov«. Nevarni odpadki so tisti, v katerih je koncentracija nevarnih snovi takšna, da lahko škoduje okolju, ob nepravilni rabi pa tudi našemu zdravju.
Tudi letos je podjetje Saubermacher Komunala iz Murske Sobote organiziralo srečanje pomurskih srednjih šol na Ekonomski šoli v Murski Soboti. Dijaki treh šol, med drugim tudi GFML-jevci, so predstavili različne dejavnosti s področja zmanjševanja odpadkov. Naši dijakinji Daša Žuman in Anja Pušenjak sta predstavili projekt, s katerim je skupina dijakov lani osvojila prvo mesto na razpisu Trajnostna energija 018 in govori o možnosti izdelave sveč iz odpadnega olja. Na tak način bi lahko zmanjšali količino odpadnega olja, ki pogosto pristane v naravi, a tja ne sodi, prav tako bi s tem ponovno uporabili plastično embalažo sveč in tako zmanjšali količino odpadne plastike.