Praktičnega usposabljanja pri delodajalcu v tujini se je v okviru projekta Erasmus + udeležilo deset najpogumnejših dijakov predšolske vzgoje, ki so se odpravili v nemške vrtce. Tokrat so jih gostili prebivalci severnonemškega mesta Paderborn. 14-dnevno bivanje pri nemških družinah je minilo ob spoznavanju nemške kulture ter utrjevanju znanja nemščine. Vsi dijaki so se uspešno vključili v vsakdan tamkajšnjih vrtcev, spoznali so njihov način dela, integracijo tujih otrok v novo kulturno okolje in načine, kako vzgojitelji komunicirajo z njimi. Vrtci so podobni slovenskim, vendar se od njih razlikujejo glede koncepta dela. Tako kar nekaj vrtcev otrokom omogoča prehajanje iz skupine v skupino, od dejavnosti k dejavnosti; že pri  najmanjših spodbujajo participacijo, možnost soodločanja o stvareh, ki so povezane z njihovim bivanjem ali opremo v vrtcih; nekateri vrtci še kot družinski centri poleg varstva otrok ponujajo podporo družinam, ki se znajdejo v težavah. Spremljevalki sta imeli priložnost obiskati vse vrtce, med drugim tudi gozdni vrtec, navezali sta stike z dvema nemškima srednjima šolama, ki izobražujeta vzgojitelje. Projektni partner Dirk Fortströer je za dijake organiziral izlet v bližnje zgodovinsko mesto Detmold, skupaj so se povzpeli na naravno znamenitost Externsteine in pohajkovali po muzeju na prostem. Bivanje v Nemčiji je hitro minilo in na koncu je bilo potočenih kar nekaj solz, saj so se dijaki navezali na svoje varovance in gostitelje.

foto gfm media