Na GFML smo tudi letos sodelovali pri mednarodnem projektu Jugend debatiert, s katerim se krepi vloga razprave kot sredstva demokratične komunikacije in obenem spodbuja aktivna večjezičnost v Evropi. Skupno se ga udeležuje približno 2500 dijakov iz 150 šol dvanajstih držav srednje in vzhodne Evrope. Ljutomerski dijaki so se pod mentorstvom Gite Fras in Martine Vogrinec učili osnov debatiranja, spoznali so strukturo debate ter se pripravljali na šolsko tekmovanje, ki je potekalo maja 2018. Slednje se je na temo Sollten Plastiktüten in Slowenien verboten werden? odvilo pred tričlansko komisijo, ki so jo sestavljali Philipp Reisner, Gita Fras in Martina Vogrinec. Zmagovalca šolskega tekmovanja sta postala Tjaša Zadravec in Mitja Marič.

Oba sta se udeležila tudi finalnega tedna, ki je potekal med 11. in 15. junijem v Ljubljani. V tem času sta pod strokovnim mentorstvom utrjevala debatne veščine in pridobivala znanje. Odrezala sta se zelo dobro, saj sta bila deležna pohval s strani organizatorjev (Goethe Institut Ljubljana, ZfA). Kljub temu se jima za las ni uspelo uvrstiti v sam finale, v katerem so dijaki debatirali na temo Ali naj se v Sloveniji uvede obvezno socialno leto.